Sevgili Hacettepe Üniversitesi Mezunları,

Yıllardır vermiş olduğunuz emeğin ve özverili çalışmalarınızın karşılığını nihayet bu diploma ile alıyorsunuz. Öncelikle Hacettepe Ailesi olarak sizleri ve birçok fedakârlıkla sizleri yetiştiren, bugünlere getiren ailelerinizi ve sizlerin eğitiminizi Hacettepe kalitesine uygun olarak tamamlamasında büyük katkısı olan hocalarımızı canı gönülden kutluyorum.

Sevgili Gençler,

Bu mezuniyetin sizler için son değil, bir başlangıç olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Hayat sizler için henüz başlıyor, bundan sonra daha çok çalışmak, kendiniz, ülkemiz ve insanlığın geleceğini inşa etmek için planlar yapmak ve sorumluluk almak zorundasınız. Ülkemizin ve insanlığın sorunları hakkında düşünme, çözümler üretme ve katkı sağlama konusunda fedakârlık göstereceğinize ve sorumluluk üstleneceğinize inancım tamdır.

Sizler, ülkemizi ve üniversitemizi dünyanın her yerinde temsil edebilecek özgüven ve yetkinlikle mezun oluyorsunuz. Mezun olduğunuz alandaki bilgi ve yetkinliklerin yanında, Hacettepe Üniversitesi’nin sizlere kazandırdığı çözüm odaklı, akılcı, hoşgörülü bakış açısıyla dahi olacağınız her türlü mesleki ve sosyal ortamda Hacettepeli olmanın farkını ve ayrıcalığını yaşayacağınıza inanıyorum.
Hacettepe Üniversitesi mezunları olarak sizi ayrıcalıklı kılan şeyin, evrensel standartlarda size sunulan kaliteli eğitim ve eğitim hayatınız boyunca size kazandırılan üniversitemizin etik değer ve ilkeleri olduğunu unutmayın. Sizlerden beklentimiz, Hacettepe mezunu kimliğine yakışır şekilde, özverili, dürüst, çalışkan ve adaletli ve toplumsal hayatın her alanında lider bireyler olarak, ülkemizi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün koymuş olduğu hedefler doğrultusunda, Kurucumuz merhum İhsan Doğramacı’nın vizyonuyla “Daha ileriye… En iyiye…” taşımanızdır.

Çok Kıymetli 2021-2022 Yılı Mezunları,

Hayatınız boyunca elde edeceğiniz başarıların bizler için mutluluk, gurur ve kıvanç kaynağı olacağını, daha mutlu ve güzel yarınlar için Hacettepe Ailesi olarak mezuniyetiniz sonrasında da her zaman yanınızda olacağımızı bilmenizi isterim. Hayatın sizlere başta sağlık olmak üzere, başarı, mutluluk ve huzur getirmesini temenni ederim.

Yolunuz ve bahtınız açık, hayatınız başarılarla dolu olsun.

Prof. Dr. Mehmet Cahit GÜRAN
Rektör